הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 5 בפברואר 2017

איך לקרוא אנשים בין השורות ממש כמו שרלוק הולמס?

Image courtesy of Sira Anamwong at FreeDigitalPhotos.net
ככל שיש לנו יותר ניסיון חיים, כך אנחנו מבינים עד כמה ההצלחה שלנו בכל התחומים מבוססת על היכולת שלנו להבין, לתקשר ולהתחבר עם אנשים אחרים. 

והיכולת הזו להבין בני אדם אחרים תלויה כמובן ביכולת חשובה אחרת שרובנו מניחים שניחנו בה. כן, רובנו בטוחים שיש לנו מין ראיית רנטגן שכזו, ראיה חודרנית המאפשרת לנו לקרוא אנשים אחרים כאילו היו ספר פתוח וכאילו אנחנו לא פחות מאשר שרלוק הולמס. גשש-בלש בפעולה!

האמנם?

ובכן, כנראה שלא ממש. אנחנו משתמשים המון באינטואיציה וסומכים עליה יותר מידי, אנחנו גם חושבים שאנחנו יכולים לקרוא היטב שפת גוף של אנשים אחרים משום שקראנו על כך מאמר או שניים וזה כמובן עלול להוביל להכללות לא הכי נכונות. 
למשל:

- כולנו יודעים שאסור בתכלית האיסור לשלב ידיים בדייט, בראיון עבודה או בפגישת עסקים חשובה, נכון? כי הרי אומרים שמי שמשלב ידיים הוא אדם סגור, אולי כזה שמרגיש לא בנוח, שמרגיש צורך להגן על עצמו ועל כן שילוב הידיים. אממה, לעיתים שילוב הידיים נובע אך ורק בגלל שלבנאדם פשוט קר. ואולי הוא סתם יושב על כסא לא נוח ללא משענות לידיים. 

- עוד טעות שגורה היא ההנחה שאפשר לקרוא אדם רק על סמך מאפיין ספציפי אחד. אז מה אם זה שמולכם גירד באף? האם זה הופך אותו לשקרן? כנראה שלא... היכולת לקרוא אדם על פי שפת גופו תלויה במקבץ של סימנים גם יחד. למשל- גירוד באף יחד עם טיפות זיעה שצצות מעל השפה העליונה, משולבים עם הסטת מבט והזזה עצבנית של הרגל. 

- התנהגות נורמלית/קונטקסט. הנה עוד משתנה חשוב- אם האדם שמולכם נראה לכם חשוד ביותר רק בגלל שהוא עצבני ותזזיתי, אתם עלולים לטעות באבחנה שלכם במידה ומדובר באדם שהוא באופן קבוע תזזיתי וקופצני. במקרה כזה, יהיה נכון יותר לחשוד בו כשהוא יפסיק להיות תזזיתי ויראה פתאום רגוע ושקט...

אז איך בכל זאת אפשר לקרוא אנשים? הנה 6 טיפים:

1. שימו לב. למה? להכל! ובאופן עקבי אחרת תפספסו סימנים חשובים. זהו תבניות התנהגות חוזרות והיו ערניים כלפי זליגות... סימנים יוצאי דופן שאינם תואמים לתבניות.

2. התייחסו למספר סממנים יחד. נניח למשל שאתם בראיון עבודה. אם המראיין יושב כמוכם, מדבר באותה המהירות שאתם, מחייך כשאתם מחייכים ומרים גם הוא את כוס המים שלו בכדי לשתות בדיוק כשאתם עושים זאת, אז כנראה שאתם באים לו טוב ומוצאים חן בעיניו.
לעומת זאת מסתבר שכשמישהו מנסה לרמות אתכם צצה אסופה אחרת של סימנים: נגיעה ביד, נגיעה בפנים, שילוב ידיים ונטיה אחורנית בכדי להתרחק. כן... כשכל ארבעת הסימנים הללו צצים יחד/בזה אחר זה, כדאי לכם להתחיל לחשוד (ובטח שלא לחתום על שום חוזה)...

3. היעזרו באינטואיציה- כן, למרות הכל תחושת הבטן שלנו לעתים קרובות די נכונה ולכן אין להתעלם ממנה. מצד שני, חשוב להיות מודעים לכך שזו רק תחושת בטן וזה לא מדעי ועל כן להיות פתוחים לעדכונים ולשנות את הגישה בהתאם. בקיצור: Agile...

4. היו מודעים להטיות שכולנו (כן, גם אתם) סובלים מהן. מוזמנים לקרוא יותר כאן.

5. בחנו מהצד- מחקרים טוענים שמספיק להסתכל על מישהו שמבצע את עבודתו במשך 30 שניות בכדי לנחש נכון האם הוא מקצועי וטוב בה (או שלא). לחילופין, תוהים אם האדם שלפניכם חכם? מחקרים טוענים שאם יש לו חוש הומור והוא יודע להצחיק- כנראה שהוא אינטליגנטי בהחלט. רוצים לבדוק כמה סמכותי ובעל עצמה האיש שמולכם? ספרו כמה פעמים הוא אומר את המילה "אני" כשהוא מדבר. מחקר גילה שאנשים חזקים כמעט ולא משתמשים ב"אני".

6. השלימו מידע על ידי הצצה בפרופילים של האדם ברשתות חברתיות. הביטו בתמונות... בדרך כלל התמונות האלה מופיעות שם משום שהאדם הזה בחר בהן בקפידה ורצה שתהיינה שם. הן בפרופיל משום שהן מציגות פרסונה מסוימת, מייצרות רושם כלשהו, זהות כלשהי שהוא מתחבר אליה ומזדהה איתה. עכשיו... ברור שיכול להיות שהכל רק למראית עין (כמו למשל אדם שלפי התמונות שלו כל יום חוגג באירוע אחר, בטיול בחו"ל, בסקי באלפים ובמסיבות ושבתוך תוכו הוא איש עצוב שמרגיש בודד), אבל זה בכלל לא משנה כי עצם הבחירה של התמונות מלמדת המון על האישיות של בעליהן.
זה לא מסתיים פה, אפשר לקרוא אנשים גם על פי סממנים חיצוניים שהם בוחרים לעצמם בכוונה תחילה: קעקועים למיניהם, כיתוב על החולצה, עגילים, פירסינג, טבעות, כובע, תספורת וכו'...
אגב, חוקרים אומרים שקיימים סימנים מובהקים לזיהוי אישיות נרקסיסטית: תמונות עם מחשוף גדול אצל נשים, שרירים מנופחים אצל גברים...

אבל, די עזבו שטויות. רוצים להכיר מישהו באמת-באמת? פשוט חטטו לו בזבל. יש הטוענים שהאשפה שלנו היא החלון האמיתי לנשמה... :)

נמאס לכם לחפש עבודה? רוצים גם טיפים למציאת עבודה, אבל גם להקליל קצת את העניין ואפילו לצחוק על זה פה ושם? למה לא? בכיף!
איך ואיפה? פשוט עושים כאן לייק: https://www.facebook.com/CareerTips4Geeks/

שרלוק הולמס גדול עליכם ואפילו "גשש-בלש" זה הרבה יותר מידי? לא מצליחים לקרוא סימנים? יוצאים מראיון עבודה בטוחים שהצלחתם ויומיים לאחר מכן מקבלים תשובה שלילית? כנראה שאתם זקוקים להכנה לראיונות עבודה... לפרטים נוספים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה ולתיאום:

 054-7380310 🖂  maya.bouhnik@gmail.com 🕿

- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


Google+

תגובה 1:

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...