הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 30 ביולי 2017

למה הם שואלים את זה?! השאלות שלא תרצו לפגוש בראיון עבודה או בסמטה אפלה

Image courtesy of Sira Anamwong at FreeDigitalPhotos.net
אתם בטח מכירים אותן כבר... את השאלות הידועות לשמצה... אלה שאפשר לחשוב עליהן במשך שעות מבלי להצליח להגיע לשום מסקנה בנוגע לאיך לעזאזל לענות עליהן ולהישאר בחיים (או לפחות ברשימת המועמדים לעבודה), שאלות מהסוג שמשאיר אחריו פה פעור מעוטר בשובל של גמגום.

אומרים שכשקשה באימונים- קל בקרב, נכון? אז בואו נעשה ניסוי קטן... 
קבלו 10 שאלות לדוגמה, שהן קשות במיוחד. עכשיו, בחנו את עצמכם... מה אתם הייתם עונים?

1. מה לא היית רוצה שאדע עליך/ייך?
2. אם היית יכול להגשים את כל החלומות שלך, מה הדבר הראשון שהיית עושה?
3. מהי השאלה שאת/ה מקווה שלא אשאל אותך?
4. למה את/ה המועמד/ת המתאים ביותר לתפקיד הזה?
5. אם את/ה עובד/ת כזה טוב/ה, איך זה שאת/ה מובטל/ת עכשיו?
6. מה השכר הכי נמוך שהיית מוכנ/ה לקבל עבור התפקיד הזה?
7. מבחינת סדר עדיפויות בחיים באיזה מקום את/ה שמ/ה את הקריירה שלך?
8. ספר/י לי על עצמך
9. אם היית יכול/ה לשנות משהו בעבר שלך, מה זה היה?
10. מה היית רוצה שיכתבו על המצבה שלך?

טוב, ברור שהשאלות האלה הן רק קצה המזלג, צרפו להן שאלות היגיון חסרות היגיון, כמו למשל- למה כל מכסי הביוב ברחוב הם עגולים? וכמה פציינטים יש בממוצע לרופא משפחה בישראל? ותחטפו פיק בירכיים עוד לפני שרגלכם דרכה על מפתן המשרד בראיון העבודה.

אז מה עושים? איך עונים לשאלות קשות כאלה בראיונות העבודה? 
כדי לענות להן בהצלחה עליכם לנסות להחליף תפקידים עם המראיין ולנחש למה הוא שואל את מה ששואל, מה ירשים אותו ומה יכבה? ובמילים אחרות- מהי הכוונה האמיתית המסתתרת מאחורי השאלה? אם ככה, איזה כוונות מסתתרות מאחורי השאלות הכל כך קשות? 
הנה "פרשנות רש"י" לשאלות קשות בראיונות עבודה. זה מה שהמראיינים באמת רוצים לדעת:

- כשהמראיין שואל שאלות בסגנון: מה לא היית רוצה שאדע עליך? /מהן התכונות השליליות שלך? /איזו שאלה אתה מקווה שלא אשאל אותך? /מה אתה צריך לשפר? 
מה באמת מסתתר מאחורי הוילון? ובכן, זה דווקא מאוד פשוט: בדיקת אותנטיות, ישירות, שקיפות, כנות, פתיחות. את המראיין פחות מעניין מה תענו לשאלה ואיזה חולשות תבחרו והרבה יותר מעניין האם אתם מודעים לעצמכם ומספיק בטוחים בכדי להודות גם במה שפחות מרשים וטוב והאם יש סיכוי שהדברים הללו ישתנו לטובה מתישהו או שטוב לכם ככה.

- כשהמראיין שואל שאלות בסגנון: כמה תחנות דלק יש בעיר תל אביב? /אם היית חיה- איזו חיה היית? 
מה באמת מסתתר מאחורי הוילון? רצון להבין טוב יותר איך אתם חושבים, עד כמה יצירתיים, איך מתמודדים עם סיטואציות חדשות, מפתיעות, לא צפויות ולא מוכרות. האם יש לכם חוש הומור? האם אתם חושבים מחוץ לקופסה? האם יש לכם דמיון פורה?

כשהמראיין שואל שאלות בסגנון: אם היית זוכה במיליון דולר- מה היית עושה עם הכסף? /אם תעשה אקזיט ענק- האם תמשיך לעבוד? /איפה ממוקמת הקריירה בסדרי העדיפויות שלך? /אצלנו עושים המון שעות נוספות... / למה אתה מעונין במשרה הזו?
מה באמת מסתתר מאחורי הוילון? המראיין מנסה להבין מה המשמעות של המקצוע והעבודה שלכם בעיניכם. האם אתם אוהבים את מה שאתם עושים? כמה מוטיבציה יש לכם? מהו סולם הערכים שלכם? האם תהיו זמינים אליו 24/7? האם תתייצבו בעבודה אם יהיה צורך באמצע הסופ"ש? האם יש בכם תשוקה אמיתית? האם אפשר לצפות מכם לביצועים גבוהים ולתפוקה?

- כשהמראיין שואל שאלות בסגנון: למה אתה מחפש עכשיו עבודה? /מה פשר כל הקפיצות הללו שבקורות החיים שלך? / למה פוטרת ממקום העבודה הקודם? /איפה אתה רואה עצמך בעוד 5 שנים?
מה באמת מסתתר מאחורי הוילון? המראיין מניח שמשהו כרגע בעבודה הנוכחית או באלו שבעבר היה לא בסדר (אחרת הייתם שמחים להמשיך לעבוד באותו מקום עבודה באושר ובעושר עד עצם היום הזה) ומאוד מאוד מעניין אותו מהו הדבר הזה. השאלה נובעת מהרצון לתאם ציפיות ובמטרה לוודא שלא תעזבו את התפקיד הבא שלכם תוך חצי שנה. בד בבד מעניין אותו גם לגלות מהו היחס שלכם למה שקרה, האם אתם אוביקטיבים, האם אתם לוקחים אחריות והאם אתם לומדים לקח.

- כשהמראיין שואל שאלות בסגנון: ספר לי על עצמך /מה אתה יכול לספר לי שאיננו כתוב בקורות החיים? /מה יכתבו על המצבה שלך?
מה באמת מסתתר מאחורי הוילון? לכאורה אלה שאלות מתנה עבור אלה שכמו בשיר - רק על עצמם לספר יודעים... אבל למעשה אלה שאלות קשות במיוחד. מאיפה מתחילים? מה מספרים? מה מצניעים? זו בדיוק הנקודה... בעוד שמצד אחד המראיין מצפה ללמוד עליכם משהו נוסף- מעבר למידע היבש שגם ככה מופיע ברזומה שלכם, הוא גם בודק את היכולת שלכם להתנסח, להציג את עצמכם, להתמקד במה שחשוב ולהתעלם ממה שטפל. האמת היא שיש כל כך הרבה דרכים לענות לשאלות האלה שזה בדיוק מה שקשה בהן וזו הסיבה לכך שהדרך בה תבחרו להגיב מספרת עליכם הרבה יותר ממה שאתם חושבים.

** לסדנה הייחודית שלי לחיפוש עבודה כבר נרשמתם? נותרו עוד מספר מקומות. צרו איתי קשר לקבלת פרטים ולהרשמה. פרטים נוספים גם ב event בפייסבוק: https://www.facebook.com/events/1966185016995747??ti=ia

*** לייק כבר עשיתם? לא טעיתם... :) כדי להיות בעניינים בכל הקשור לשוק העבודה, חדשות, טיפים ואפילו צחוקים- הצטרפו כאן: https://www.facebook.com/CareerTips4Geeks/

חרדים לקראת ראיון העבודה הבא? מרגישים חלודים? לא בטוחים איך לענות לשאלות קשות? בואו נעשה יחד הכנה לראיון. לפרטים נוספים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה, שדרוג קו"ח, הכנה לראיונות ועוד... וכמובן גם לתיאום 054-7380310 🕿  maya.bouhnik@gmail.com 🖂

- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין

- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר

Google+

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...