הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 26 בנובמבר 2017

אל תצאו פראיירים: למה אתם חייבים לנהל משא ומתן על הצעת שכר?

Image courtesy of bplanet at FreeDigitalPhotos.net
בואו ונתחיל בעובדות: בדיוק כמו בקניית דירה חדשה מקבלן ובכלל, כמו בכל תהליך אחר שבסופו נחתם הסכם בין מספר צדדים, ידיכם על העליונה כל עוד לא חתמתם על החוזה. בשלב הזה תיהנו מחיזור מהצד השני ובעצם מהיחס הטוב ביותר שתקבלו ממנו EVER! 

בקניית דירה למשל, תוכלו בשלב הזה להעלות סייגים, לבקש תוספות, לשנות כל מיני דברים בדירה ולהשיג הנחות. אבל! שנייה אחת לאחר החתימה, הסיכוי לשנות משהו מבלי לשלם על זה יורד פלאים לכיון לא קיים בכלל. ולכן, את המו"מ מנהלים לפני, כשהצד השני עדיין לא בטוח אם אתם 100% בתוך העסקה או שמא- לא.

במילים אחרות, לנהל משא ומתן זו חובה ואני מניחה שרבים אכן יודעים זאת, אבל האם בעקבות זאת מועמדים מבצעים את זה בפועל בעת קבלתם לעבודה? מסתבר ש...לא! 
כבר מספר שבועות שמפורסמות תוצאות סקר שבוצע על ידי אתר CareerBuilder.  בסקר התגלה שיותר ממחצית העובדים (57%) לא מנהלים מו"מ על השכר בעת קבלת הצעת עבודה. בכדי לסבר את האוזן- חוסר ניהול מו"מ על שכר מצטבר להפסדים בהכנסות בסדר גודל של עד מיליון דולר סה"כ לאורך קריירה שלמה עבור כל אחד ואחת מכם שנמנעים לעשות זאת. 

אם נחזור לאותו סקר שהשתתפו בו 3462 עובדים ו- 2369 מנהלי גיוס ומשאבי אנוש, נגלה גם למה? מהן הסיבות לכך שמועמדים לא מנהלים מו"מ על השכר בעת קבלת הצעת עבודה:
1. 51% מרגישים לא בנוח ולא נעים לבקש יותר כסף.
2. 47% אמרו שזה בגלל החשש שהמעסיק יחליט לוותר עליהם ולא להעסיק אותם בגלל ניהול המו"מ.
3. 36% אמרו שהם לא עושים את זה מהחשש שזה יצור את הרושם שהם גרידיים מידי.

וזה לא הכל- הרי אם נשאל אתכם- אלה שמעולם לא ניסו אפילו קצת לשפר תנאים ולנהל מו"מ על הצעת עבודה, נגלה שאתם לא עושים את זה מהרבה מאוד הסתעפויות של הסיבות שכאן למעלה: 
- בגלל שאתם לא מאמינים שאתם מסוגלים ושיש לכם כוח לשנות משהו, 
- בגלל שאתם חושבים שאפשר לנהל מו"מ רק כשיש בו זמנית יותר מהצעת עבודה אחת, 
- בגלל שהשכר שהוצע לכם קלע לציפיות שלכם, כך שלא ראיתם צורך לשפר אותו,
- ואני אוסיף פה עוד סיבה אחת חשובה מאוד- מועמדים רבים לא עושים את זה בגלל שהם פשוט לא יודעים איך. זו הרי לא מיומנות שלומדים בבית הספר, נכון? וגם לא באוניברסיטה...

אגב, במחקרים אחרים נתגלה שבין גברים ונשים- נשים עוד פחות מנהלות מו"מ על השכר... ונתגלה גם שככל שמועמד צעיר יותר- כך הסיכוי שיבצע מו"מ, נמוך יותר.

אז למה אתם חייבים לנהל מו"מ על השכר, למרות שלא נעים ולא נוח ולא כיף? הנה 3 סיבות שאני מקווה שעקב קריאתן תאזרו אומץ ותעשו זאת:

א. השכר שאיתו אתם נכנסים לתפקיד חדש ילווה אתכם לאורך תקופה ארוכה. משמע, המספר שמתנוסס על גבי חוזה העבודה הוא מספר שיהיה לכם קשה יותר לשפר לאחר החתימה על החוזה ויש עובדים שיודעים זאת היטב ומקרוב מאוד- אלה ששכרם לא השתנה כבר יותר משנתיים- שלוש- ארבע מאז שהתחילו לעבוד באותה החברה.

ב. מעסיקים מצפים לכך שהמועמדים ינהלו משא ומתן על ההצעה שקיבלו ואפילו מתפלאים כשזה לא קורה- 52% ממשתתפי הסקר ענו שהם מציעים הצעה קצת נמוכה יותר ממה שהם יכולים לשלם בכדי להשאיר מקום לניהול המו"מ. 

ג. בתחומים שבהם הביקוש גובר על ההיצע- מעסיקים יודעים בעצמם שהמלחמה על כל טאלנט קשה ומרה- בתחומים האלה (היי, מפתחי JAVA, אתם קוראים את זה?!) 63% מהמעסיקים יודעים גם מבלי שהמועמד יתאמץ יותר מידי, שהם צריכים להציע לו יותר...

נ.ב.
אני מנחשת שאתם בטח אומרים לעצמכם...: יופי, אז השתכנעתי ששווה לפחות לנסות לנהל מו"מ על שכר, עכשיו מה? איך עושים את זה בכלל? 
טוב שזו המסקנה שאליה הגעתם, כי בשבוע הבא נתכנס פה שוב עם רשימת טיפים לניהול מו"מ על השכר. כמו שאומרים-  Stay Tunned! :)

*** לייק כבר עשיתם? לא טעיתם... :) כדי להיות בעניינים בכל הקשור לשוק העבודה, חדשות, טיפים ואפילו צחוקים- הצטרפו כאן:    www.facebook.com/CareerTips4Geeks

רוצים להכין את עצמכם לקראת ראיון העבודה הבא? מרגישים חלודים בראיונות? רוצים לקבל חוות דעת מקצועית על הרושם שאתם יוצרים בראיונות? רוצים ללמוד למכור את עצמכם בראיונות עבודה? 
לפרטים נוספים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה, סימולציה של ראיון, שדרוג קו"ח או שדרוג פרופיל לינקדאין  וכמובן גם לתיאום, צרו קשר:
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


Google+

3 תגובות:

 1. יש סיבה נוספת שלא כתבת...לפחות בישראל אחרי הרצון לבצע מו"מ המעסיק מתקפל ומבטל את החוזה שהוצע ....

  השבמחק
 2. לפעמים לא מתמקחים כי לא נמצאים בעמדה מתאימה. בכמה בן אדם יכול להעריך את עצמו אם הוא מגיש מועמדות למשרה הראשונה שלו או שפוטר מעבודתו?

  השבמחק
  תשובות
  1. אלה שני מצבים שונים לגמרי... בכל מקרה- ביצוע שווי השוק מתבסס על סקרי שכר, אתרים שבהם נתוני שכר, התייעצות עם חברות השמה, עם קולגות שמבצעים תפקיד דומה ועוד ועוד. וכל מקרה לגופו כמובן.

   מחק

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...