הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 3 בדצמבר 2017

ככה עושים את זה: 10 הנחיות, טיפים וטריקים לניהול מו"מ מוצלח על שכר

Image courtesy of 2nix at FreeDigitalPhotos.net
בשבוע עבר כתבתי כאן למה אתם חייבים לקחת סיכון מחושב ולנהל משא ומתן על הצעת שכר, אז אם השתכנעתם שכדאי
לנסות- זה הזמן להפשיל שרוולים ולבצע את זה בפועל. 

אבל קל להגיד- קשה לעשות, אז איך באמת עושים את זה? 
הכנתי לכם כאן 10 טיפים, אני מניחה שלפחות חלק מהם יראו לכם ברי ביצוע וידרבנו אתכם לנסות אותם. זכרו! כשעושים את זה נכון, לא מסתכנים באיבוד ההצעה ולכן זה לכל הדעות- כדאי!

מוכנים? גזרו ושמרו!

1. דעו את הערך- ערך של מה? של שני דברים חשובים: הערך המקצועי הסגולי שלכם (ההשכלה שלכם, הנסיון, הידע, תחום העיסוק, הדרג) והערך של המשרה הפתוחה, שכלל איננו קשור בכם (הטייטל של המשרה, דרג, שנות נסיון, תחום מקצועי, סוג חברה, גודל/מצב חברה, מצב שוק עבודה).
במילים אחרות: לפני שמנהלים משא ומתן על שום דבר, צריך להגיע מוכנים ועם כמה שיותר אינפורמציה. לרוב, רמזים רבים נמצאים כבר במודעת הדרושים/תיאור התפקיד- רמזים שעל פיהם ניתן לאמוד את "שווי" התפקיד הספציפי בעיני המעסיק הספציפי ומן הצד השני קיימים אינספור סקרי שכר ומידע שאפשר לקבל באתרים שונים וגם מחברות ההשמה על ערך השוק הכללי של תפקיד מסוים. 
בל נשכח עוד נתון חשוב אחד- השכר הנוכחי שלכם (במידה והנכם עדיין מועסקים ומחפשים עבודה תוך כדי עבודה). גם זה, כמובן נותן את הטון (אני לא מכירה הרבה מועמדים שמוכנים לרדת ממה שכבר יש להם).
בקיצור, אנחנו עוסקים פה במדדים משוערים המתבססים על המון פרמטרים כשבשורה התחתונה- כדי לנהל משא ומתן טוב, עליכם להיות מודעים לכל הנתונים האלה מכל הזוויות האפשריות.

2. החליטו מראש מהי נקודת הגבול שלכם- זוהי הנקודה שבה לא שווה לכם לקחת את ההצעה ולא שווה לכם לקום בבוקר ולצאת מהמיטה לעבודה. זוהי נקודת האל חזור- הנקודה שבה אתם יוצאים מהמשרד של המראיין ולא חוזרים אליו. 
במילים אחרות, לפני ניהול משא ומתן צריך להיות לכם ברור מה הרף התחתון האמיתי שלכם, שאגב גם הוא תלוי סיטואציה- משמע, תלוי משרה ומהו שוויה בעיניכם (ויכול מאוד להיות ששוויה יהיה שונה לגמרי בעיניו של מועמד אחר).

3. טווח או מספר ספציפי- הנה לכם נושא שנוי במחלוקת כמעט כמו מה קדם למה- הביצה או התרנגולת... תומכי גישת המספר הספציפי יטענו באוזניכם שהאמיצים באמת- אלה שיודעים מה הם שווים- מציינים מספר ממוקד אחד. נקודה!
עוד הם יטענו, שציון טווח ישיג לכם בוודאות את המספר הנמוך ביותר בטווח שציינתם. 
אז מה עושים? ולמה לדעתי ובניגוד לדעתם המלומדת של כל המקטרגים כן כדאי לציין טווח? מהסיבות הבאות:
א. אף אחד לא מכופף לכם את היד ומכריח אתכם לבנות טווח שבו הרף התחתון לא לרוחכם! להיפך- למה שלא תציינו את אותו המספר שחשבתם לענות כמספר סופי בתור הרף התחתון שלכם? נניח שאתם רוצים לקבל (על בסיס כל הנתונים מנקודה מספר 1) 20,000- למה שתענו שזה מה שאתם מבקשים ולא תבחרו במודל הטווח שמאפשר לכם להציג את ציפיותיכם כ- 20,000-23,000??? 
אם קראתם את הפוסט משבוע שעבר, תבינו שרוב המעסיקים מוכנים לנהל מו"מ על שכר, כך שאין סיבה לא לנסות. 
ב. ועוד דבר- כמי שעבדה שנים בחברת השמה אני יכולה להבטיח לכם- לא כל המעסיקים רוצים "לדפוק אתכם"... מעסיק טוב מעוניין בעובד מרוצה. איך אני יודעת את זה? כי אינספור פעמים נתקלתי במעסיקים שהציעו הצעה גבוהה יותר ממה שהמועמד ביקש (למרבה ההפתעה!) או הצעה שדומה לרף העליון שביקש (כשהציג טווח). איך זה יכול להיות? עובדה! 

4. למדו לקח מהנסיון- זוהי נקודה חשובה מאוד לעתיד... אם ציינתם ציפיות שכר שנענו בחיוב מהר מידי וללא כל דיון מצד המעסיק זהו סימן מובהק שביקשתם נמוך מידי. תשובת "כן" זריזה ומיידית משמעותה שכנראה יכולתם לבקש יותר... זכרו זאת בסיבוב חיפוש העבודה הבא שלכם...

5. שמרו על אווירה ורוח טובה- שפת גוף, חיוך, מסרים חיוביים- כל אלה הם בגדר חובה כשמנהלים מו"מ. מצד אחד חשוב להיות אסרטיביים, אך מצד שני חשוב כל הזמן להעביר את המסר שאתם בעניין- רוצים להתקדם.

6. זה הרבה יותר מאשר משחק של מספרים- כן... ניהול מו"מ טוב מתאפשר כשלצד השני ברור כשמש כמה הוא עלול להפסיד אם יפספס אתכם. ככל שזה יהיה לו ברור יותר - ככה יהיה לכם יותר קל להשיג את מבוקשכם.

7. לא עניינו של אף אחד מהו השכר הנוכחי שלכם. זה לגמרי לא מידע הכרחי בשלב ניהול המו"מ, אז מותר לכם לסרב לענות על השאלה. נקודה.

8. לעולם אל תשתמשו במילים "אבל זה גמיש"...! למשל: "אני מעוניין ב 13,000, אבל גמיש".

9. ויש גם כמה טיפים מוזרים- מחקרים בנושאי מו"מ על שכר יש למכביר, לרבות כאלה עם מסקנות קצת משונות (אז חשבו היטב לפני שתנסו את זה בבית... 😊):
- באתר Psychology Today פורסם מחקר שטוען שניהול מו"מ על שכר עדיף לבצע בימי חמישי. למה? כי זה סוף השבוע, המראיינים במצב רוח טוב יותר וגם מעוניינים לסגור קצוות לפני תום השבוע.
- מחקר אחר שפורסם במגזין European Journal of Social Psychology ממליץ לשתות קפה לפני שניגשים לניהול מו"מ. למה? כי מסתבר שקפאין גורם לאנשים להתעקש על עמדתם ולהיות חסינים מנסיונות שכנוע. 
- מחקרים רבים ממליצים לציין מספרים לא עגולים כדי ליצור רושם שעשיתם שיעורי בית ואתם יודעים טוב מאוד מה אתם אומרים וכמה אתם שווים. למשל... לבקש 23,500 או 21,750. 

10. לסיום משפט השראה: משא ומתן מתחיל באמת רק כשאחד מהצדדים אומר "לא". אז... תחשבו על זה...

*** לייק כבר עשיתם? לא טעיתם... :) כדי להיות בעניינים בכל הקשור לשוק העבודה, חדשות, טיפים ואפילו צחוקים- הצטרפו כאן:    www.facebook.com/CareerTips4Geeks

מחפשים עבודה וזקוקים לעצה? למילה טובה? לחיזוק הביטחון העצמי? לשכתוב קורות החיים? לתרגול ראיונות, לניהול מו"מ על הצעת עבודה? 
לפרטים נוספים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה, סימולציה של ראיון, שדרוג קו"ח או שדרוג פרופיל לינקדאין  וכמובן גם לתיאום, צרו קשר:
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


Google+

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...