הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 21 בינואר 2018

מיינד דה גאפ: למה אתם אף פעם לא מתאימים בול לאף מודעת דרושים?!

Image courtesy of aechan at FreeDigitalPhotos.net
זה משונה, לא? 

למדתם אי אלו שנים, גם עבדתם במספר מקומות בכלל לא רעים, צברתם ניסיון ולמרות כל זה: כשאתם מחליטים לחפש עבודה חדשה, אתם לא מוצאים שום משרה שבאמת מתאימה!

למשרה אחת חסר לכם נסיון ב X, למשרה שנייה חסר לכם נסיון ב Y. במשרה שלישית- שהיא בול בתחום ההתמחות שלכם, אתם מגלים לפחות 4 באז וורדס מקצועיים שאין לכם מושג מה פירושם. "טוב, מה קורה פה?!" אתם תוהים לעצמכם... "איך זה שאני לא מוצא/ת אפילו משרה אחת שאני מתאימ/ה לה בול?!".

ובאותו הרגע ממש, אי שם בצד השני של המטבע, יושבים להם מול מסך המחשב מנהלי גיוס שחושבים בדיוק את אותו הדבר- רק ממש להפך: "איך זה שאין בכל שוק העבודה הזה אנשים טובים? כולם מתלוננים שאין עבודה. הנה עבודה! תפקיד מעולה בחברה טובה! אז איך זה שכבר שבועיים מודעת הדרושים מתפרסמת בכל מקום אפשרי ועדיין לא מצאתי אפילו מועמד/ת אחד/ת שמתאים באמת?!".

והעניין הוא שזו לא תופעה ישראלית בלבד- זה אוניברסלי- בכל מקום בעולם אפשר לשמוע את אותן תלונות דומות משני צידי המתרס- מצד אחד: אין מועמדים טובים, מצד שני: אין עבודה (או נכון יותר- לא קיימת משרה פתוחה שהכישורים של מחפשי העבודה כבר מספיקים לה. תמיד חסר להם משהו בכדי להתאים).
למעשה, 95% מהמעסיקים (כך עולה מסקר של Business Roundtable) טוענים שהם מתקשים למצוא מועמדים עם הכישורים שהם צריכים.

אכן תמונות קשות, או ליתר דיוק- שני קווים מקבילים שלא נפגשים. רבים מכנים את הבעיה הזו- 
The Skill Gap- פער הכישורים. הפער שבין מה שהמעסיקים רוצים לגייס לבין הכישורים שיש למועמדים להציע. 
איך מוסבר המצב הזה? ובכן בכל מיני דרכים... חלק מאשימים את הטכנולוגיה שמתקדמת יותר מידי מהר יחסית להתקדמות של שוק העבודה. אחרים טוענים שבכל אשמה מערכת החינוך ובעיקר זו האקדמית ושבוגרי האקדמיה יוצאים לשוק העבודה עם ידע ארכאי... כזה שלא מתקדם עם הזמן, עם המון תיאוריה ומעט מעשי וללא שום רקע בדברים החמים והחדשים ביותר. ויש גם את אלה שמתלוננים שהמעסיקים לא מוכנים ללמד וגם לא מתייחסים כלל לפוטנציאל... שהם מצפים לעובדים סופרמנים שיודעים לבצע אלף ואחד דברים באופן מושלם ושמגיעים מוכנים ומתאימים בול לתיאורי משרה ארוכים כאורך הגלות.

אז מה דעתכם? האם זה נכון? האם באמת לעובדים אין מספיק כישורים עבור שוק העבודה המתפתח ומתקדם כל הזמן? או שמא מדובר במיתוס ובהכללה גסה?

השבוע קראתי בעיון את תוצאותיו של מחקר חדש שבוצע על ידי LiveCareer וטוען: אין באמת פער כזה, זה הכל בגלל דרך ההתנהלות השגויה... גם של המעסיקים וגם של מחפשי העבודה.

איך הגיעו למסקנה הזו? ובכן...:

- החברה השתמשה במתודולוגיית Big Data בכדי לנתח עשרות אלפי קורות חיים ומודעות דרושים ב 12 תחומי עיסוק שונים. 
- החברה השתמשה גם ב (NLP (Natural Language Proccesing בכדי לנתח את המילים שמעסיקים ומועמדים משתמשים בהן בקורות החיים ובמודעות הדרושים. 
- בשורה התחתונה נתגלתה הסיבה המסתורית- זו שגורמת למגייסים ולמועמדים לא למצוא אלה את אלה.

מבולבלים? גם אנחנו... אז הנה ההסבר המלא:

1. למרות מה שהמועמדים חושבים, המעסיקים כן שמים דגש גם על הכישורים הרכים (תכונות, אופי, יכולות...). אחרת, אין דרך להסביר למה ברוב מודעות הדרושים מופיע תמיד חלק מפורט ביותר של הכישורים הרכים הנדרשים (בין שליש למחצית מהטקסט במודעת הדרושים...). וזה קורה גם במשרות טכניות.

2.. לפעמים בכלל לא מדובר בפער אמיתי אלא בסמנטי בלבד. הכוונה לכך שמעסיק מתאר דרישה כלשהי במילה מסוימת והמועמד מתכוון לאותו כישור, אך מתאר אותו במילה נרדפת (למשל: נניח שאתם כתבתם בקורות החיים שאתם מנוסים ב SAP והמעסיק דרש ERP. או שהמעסיק מבקש- Teamwork ואתם כתבתם Team Player).

3. והנה הגילוי החשוב ביותר, אך גם הפשוט ביותר: יש פער גדול בין כמות המילים במודעות דרושים לבין כמות המילים שמחפשי עבודה מציינים בקורות החיים שלהם. כאן בדיוק קבור הכלב...
במודעת דרושים ממוצעת מפורטים כ- 22 כישורים נדרשים לתפקיד. לעומת זאת בקורות החיים, מועמדים מציינים בממוצע 13 כישורים. 

אז מה יצמצם את אותו gap שלכאורה קיים בין שני הצדדים? הנה מספר מסקנות סופר חשובות:

עבור מחפשי העבודה:

א. פרטו יותר את קורות החיים שלכם! כן, גם אם זה יגרום להם לחרוג מעמוד אחד (תשכחו כבר מהמגבלה הארכאית הזו, על אחת כמה וכמה אם כבר יש לכם יותר מ 8-10 שנות נסיון!!).

ב. אל תתעלמו מהכישורים הרכים המפורטים במודעות הדרושים (מסתבר שבממוצע 5 כאלה מפורטים בכל מודעה). (אגב, לא יודעים איך לציין אותם באופן שאיננו מביך בקורות החיים? דברו איתי... זה אחד הדברים שנעשה יחד בפגישת יעוץ לכתיבת קורות חיים...).


עבור המעסיקים:

א. כשאתם משתמשים בתוכנות סינון אוטומטיות, אל תעבדו באופן אוטומטי..., תמיד נסו לחשוב יצירתי ולהשתמש בכמה שיותר מילים נרדפות (OR). 

ב. כמו שלכם לא באמת בא לקרוא קורות חיים באורך של 3 עמודים, כך אין באמת סיבה לכתוב תיאורי משרות באורך כזה... אז נכון שמודעת דרושים באורך של 3 שורות זו לא מודעת דרושים טובה. ברור שזה קצר מידי, כוללני מידי ומתכון לקבלת אלפי קורות חיים כשרובם לא מתאימים. מצד שני... גם להגזים לכיוון ההפוך זה לא טוב... הימנעו מציון של כישורים מיותרים שיגרמו למועמדים ללכת לאיבוד בתוך ים של מילים ודרישות כי... אתם יודעים... בסוף מרוב עצים, לא רואים את היער. וביער הזה גם הולכים לאיבוד הרבה מועמדים טובים...

*** לייק כבר עשיתם? לא טעיתם... :) כדי להיות בעניינים בכל הקשור לשוק העבודה, חדשות, טיפים ואפילו צחוקים- הצטרפו כאן:    www.facebook.com/CareerTips4Geeks

צריכים עוד טיפים לכתיבת קורות חיים? מרגישים חוסר ביטחון בראיונות עבודה? 
לפרטים נוספים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה, סימולציה של ראיון, שדרוג קו"ח או שדרוג פרופיל לינקדאין  וכמובן גם לתיאום, צרו קשר:
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכרGoogle+

תגובה 1:

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...