הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 15 באפריל 2018

חכמת חדר המדרגות: איך להיכשל בראיון עבודה ולצאת מזה בשלום

Image courtesy of Sira Anamwong at FreeDigitalPhotos.net

הזמן: שנת 1773.

הסיטואציה: הפילוסוף הצרפתי דניס דידרוט מוזמן לארוחת ערב חגיגית. השיחה קולחת ולמרבה המזל עוסקת בנושא בו הוא ממש מומחה.
.
אממה, דידרוט מיודענו איננו כתמול שלשום. אולי זה בגלל שהוא קצת עייף, אולי מודאג ממשהו, אולי מודע מידי לעצמו... מה שבטוח הוא שכשמישהו שואל אותו שאלה מתחכמת באותו הנושא בו הוא שולט היטב: פתאום בלק אאוט, נעלמות לו המילים והוא מתקשה להגיב בתשובה מתוחכמת באותה המידה. 

זמן קצר לאחר האינצידנט המביך (לא פלא... הוא הרי פילוסוף מוערך ובדרך כלל בעל יכולת התנסחות מופלאה) הוא מחליט ללכת הביתה. הוא מתנצל, יוצא מהדלת, יורד מספר מדרגות, הולך מספר צעדים ו... כן... בדיוק אז ובאיחור אופנתי צצה לו תשובה מחוכמת להפליא. רק חבל שזה קורה בכזה דיליי כשההזדמנות לענות את תשובת המחץ כבר חלפה מזמן. חרטה אופפת אותו ואפילו כעס עצמי- איך זה קרה לו ולמה לא יכול היה לשלוף את התשובה בזמן? 

טרוד במחשבות, הוא מתיישב וכותב: "אדם רגיש כמוני, נתפס ללא הכנה על ידי טיעון נגד חזק ומתבלבל עד כדי כך שהוא חוזר לחשוב בבהירות רק כשמגיע לתחתית גרם המדרגות!". 
"L'esprit d'escalier" הוא מכנה את התופעה הזו-
"The spirit of the stairs" - "The stairecase wit". ובעברית- שנינות חדר המדרגות. אם תרצו אפשר לקרוא לזה גם חכמת הבדיעבד- מציאת תשובה מצוינת, אבל מאוחר מידי. מה שכמובן מוביל לתחושה עוד יותר רעה, לחרטה, לאכזבה, אפילו להלקאה עצמית. וזה מוביל לעוד משהו- לרצון העז בשידור חוזר- כן, לדמיונות של מה היה קורה אילו, אם הגלגל היה מסתובב אחרת והיינו עונים את התשובה השנונה בזמן.

אגב, חובבי סיינפלד בטח נזכרים עכשיו בסצינה הידועה שבה קולגה של ג'ורג' עוקץ אותו במהלך ארוחת צהריים בעבודה. רק כשג'ורג' נוהג הביתה צצה לו תשובה שנונה לאותה העקיצה, מה שמוביל אותו לנסות לייצר שידור חוזר של אותה הסיטואציה שהובילה לעקיצה בכדי שיוכל לענות לה (הפעם בזמן) את תשובה השנונה. 

אבל למה סיפרתי לכם את כל זה בעצם? משום שתופעת חכמת חדר המדרגות היא תופעה קלאסית של ראיונות עבודה. מועמדים מגיעים לראיון העבודה לא פעם חרדים, לחוצים, מודאגים, אובר מודעים לעצמם- בדיוק כמו אותו פילוסוף צרפתי מהמאה ה-18. לא פלא אם כך שבמצב כזה קשה לשלוף מהמותן את התשובה הטובה ביותר...

אז מה עושים? הנה 8 טיפים לביצוע קאמבק לאחר כישלון בראיון (ובכישלון הכוונה לאחד ממגוון הסיטואציות הבאות- טעות מפוארת, בלקאאוט, גמגום, בלבול ושאר תקלות מביכות):


אחרי הכישלון:

- נתחיל דווקא עם מה שלא כדאי לעשות אחרי כישלון מפואר וזה ניתוח יתר והלקאה עצמית. הלקאה עצמית מובילה באופן ודאי לשלל תחושות שליליות, לתסכול, לאכזבה, לפגיעה בביטחון עצמי, לפעמים אפילו לטראומה ולחרדה גורפת מראיונות. זה לא עוזר, אז... בשביל מה?

- בשונה מג'ורג' באותו פרק מסיינפלד, בראיונות עבודה אין הזדמנות שניה ואי אפשר לתסרט סיטואציה חוזרת בכדי לשנות את התוצאה ולצאת שנון. מה שכן אפשר לעשות זה ללמוד לקח ממקרים קודמים ולמנוע חדשים. יצאתם מראיון שבו לא ידעתם לענות על שאלות כלשהן? כתבו לעצמכם מיד (כל עוד אתם זוכרים מה נשאלתם) את השאלות הללו ולקראת הראיון הבא התכוננו מראש איך לענות עליהן. 

- שלחו מכתב תודה- אולי זה לא יועיל, אבל בטח שלא יזיק ולכן אין מה להפסיד בעצם. כבר כתבתי פה בעבר בנושא שליחת מכתב תודה לאחר ראיון. המטרה המוצהרת של הצעד הזה היא לגרום למראיין להיזכר בכם פעם נוספת, לייצר איתו נקודת ממשק נוספת ובכך לבדל אתכם מהמתחרים שלכם על המשרה הפתוחה. אבל מעבר לכל זה ובנוסף לעובדה שזה פשוט מהלך מנומס שבו אתם מודים לו על השקעת הזמן, אפשר לנצל את המייל הזה בכדי לתקן טעות שעשיתם בראיון, להוסיף פרט מידע כלשהו ששכחתם, או לענות את אותה התשובה השנונה שצצה לכם דווקא בחדר המדרגות לאחר שיצאתם מהראיון. שימו לב- הכוונה איננה להתנצלות וגם לא להסבר באורך הגלות על מה שקרה בראיון- לאף אחד אין סבלנות לקרוא את זה. נסחו מסר קצר וקולע!! אגב, גם תירוצים שחוקים בסגנון "לא יודע מה קרה לי! ממש התרגשתי!" לא מתאימים פה בכלל, אז נא להימנע.

לפני הכישלון:

- כבר שנים שאני אומרת את זה: אם יש חברה שאתם חולמים לעבוד בה, אל תגישו מועמדות לפני שתרגלתם ראיונות עבודה בחברות אחרות. כן, אם אתם חולמים לעבוד בגוגל, זה ממש לא יהיה חכם לשלוח לשם קורות חיים לפני שתרגלתם "על רטוב" ראיונות עבודה בחברות אחרות. עשו זאת רק לאחר שתרגלתם מספיק ואתם בטוחים בעצמכם ובשלים ל"דבר האמיתי".

- אספו כמה שיותר מידע על החברה ועל התפקיד כדי לצמצם סיכויים של שאלות הפתעה.

תוך כדי הכישלון:

- אין לכם מושג איך לענות על שאלה כלשהי? לפעמים עדיף שלא לנסות להסתיר את חוסר הידיעה ופשוט להודות שאינכם יודעים את התשובה או שאין לכם כזו. מה שבטוח הוא שבמקרים רבים זה יהיה הרבה פחות מביך מכל מיני ניחושים, הימורים וניסיונות התחמקות. למשל: שאלו אתכם: "מה הספר שאת/ה קורא/ת עכשיו?" ולמרבה הצער הספר האחרון שקראתם היה המפוזר מכפר אז"ר? במקום לעשות סלטות באויר בנסיון להמציא שם כלשהו של ספר, ענו את האמת: "לאחרונה אין לי מספיק זמן פנוי לקריאת ספרים, אבל אני כן מקפיד לקרוא מאמרים וכתבות מקצועיות בתחום שלי".

התאפקו מלשלוף מהשרוול, שאלו שאלות וקנו עוד קצת זמן- שאלו אתכם שאלה מפתיעה ומתחכמת כמו "ליד מי הייתם רוצים לשבת בטיסה טראנס-אטלנטית ולמה?"? בהנחה שזה רק עניין של זמן עד שתצוץ לכם תשובה שנונה (חכמת חדר המדרגות כבר אמרתי, נכון?), אז קנו זמן. שאלו שאלות בכדי להבהיר כוונה, למשל- האם זה חייב להיות אדם מוכר? האם מתחום כלשהו? בזמן שיקח להם לענות לכם שזה לא ממש משנה- תספיקו להגיע לתשובה: "הייתי רוצה לשבת ליד אבא שלי בגלל ש..." (האמת היא שלא משנה איזה הסבר תתנו במקרה הזה, כשהולכים על הרגש, קשה לטעות...).

- נסחו מחדש. כן, זו לא בושה לתפוס את עצמכם נכנסים לכביש באין כניסה רגע לאחר שזה קורה ולעשות פרסה. במילים אחרות, אני נתקלת בזה כל הזמן כשאני עושה פגישות הכנה לראיונות עבודה: אנשים מתחילים לענות, מרגישים שבחרו בדרך מענה שגויה אבל ממשיכים למרות זאת כי הם בשוונג. טעות! זיהיתם שאתם בכיוון לא טוב? מותר וכדאי להגיד: "סליחה, אני אנסח את זה מחדש..." ולתקן את עצמכם תוך כדי דיבור.

ועבור מי שלא צפה בסיינפלד, אסיים עם תשובת חדר המדרגות של ג'ורג' לקולגה שירד על כמות השרימפסים שהוא אכל לארוחת הצהריים ועקץ: "ג'ורג', האוקיאנוס התקשר... מסר שנגמרים לו השרימפסים!". "אה באמת?!" ענה לו בדיעבד ג'ורג': "חנות הדבילים התקשרה, מסרה שנגמר להם הדגם שלך!".

*** לייק כבר עשיתם? לא טעיתם... :) כדי להיות בעניינים בכל הקשור לשוק העבודה, חדשות, טיפים ואפילו צחוקים- הצטרפו כאן:    www.facebook.com/CareerTips4Geeks

מתקשים בראיונות עבודה? לא יודעים איך לענות לשאלות מתחכמות? לפרטים נוספים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה: כתיבת קו"ח, סימולציה של ראיון עבודה, שדרוג פרופיל לינקדאין, תכנון קריירה וכמובן גם לתיאום, צרו קשר:
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


Google+

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...