הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 6 במאי 2018

הגיע הזמן לדבר על זה: כך אתם מייצרים אנטגוניזם עוד לפני שהגעתם לראיון עבודה

Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net
לאחרונה אני שמה לב לכל מיני מקרים שבהם אנשים שמחפשים עבודה (להלן: צד א') כל כך שקועים בתוך התהליך (אבל זה לא תירוץ מספק כמובן), עד שאינם שמים לב לאופן ההתנהלות שלהם מול אנשים אחרים (להלן: צד ב' = מעסיקים / מגייסים / רכזי השמה / יועצי קריירה).

לאחרונה אני גם שמה לב לכל מיני מקרים שבהם נציגים של צד ב' עושים בושות בכל מיני אינטראקציות עם מחפשי עבודה (נכון! צד א').

אבל האמת היא שזו איננה רעה חולה של מחפשי העבודה / מגייסים בלבד, אלא של כולנו- אלה שחיים בעידן הדיגיטלי, בעידן של ה"כאן ועכשיו", עידן שבו אנחנו מצפים שכוווולם יהיו זמינים לנו 24/7 ולא משנה באיזה יום ובאיזו שעה וגם לא באיזה אופן, עידן שבו ידנו קלה על כפתור ה-SEND. 

במילים אחרות, צפרא טבא לכם, ידידיי! ברוכים המצטרפים לקורס נימוסים והליכות בעידן הדיגיטלי. קורס שמטרתו למנוע מקרים מביכים ולא נעימים של אינטראקציות חברתיות שהשתיקה יפה להן, קורס שמטרתו להעלות למודעות הלכות התנהגות שהן רחוקות שנות אור ממה שאני יכולה רק לכנות "התנהלות חברתית לקויה כתוצאת לוואי של טכנולוגיה מתקדמת". 
בקיצור חברים, אני מתכוונת לדברים שאנשים עושים, רק כי הם יכולים ומבלי לשאול את עצמם רגע לפני- האם כדאי וכך ראוי או שמא ככה לא עושים בכלל...

תראו, הטכנולוגיה הופכת את כולנו לרחוקים אלה מאלה מרחק של חיטוט קטן ברשת, הקלקה אחת על עכבר, שליחת הודעה קטנה- אבל זה לא אומר שצריך לנצל את זה, לפחות לא בכל סיטואציה... 

אז הנה, ללא כל דחייה נוספת- מספר הלכות ונימוסים שמחפשי העבודה/מגייסים בעידן הדיגיטל חייבים לאמץ (וזאת במידה שהם אינם מעוניינים לייצר אנטגוניזם בצד השני, עוד לפני שאפילו נפגשו פנים מול פנים בראיון העבודה...). אגב, העצות נכתבות בטון ציני בכדי לשעשע, אבל גם... בכדי לחזק את המסר:

אימייל / לינקדאין / SMS / מסנג'ר / וואצאפ

וואצאפ הפך בשנים האחרונות לכלי התקשורת המועדף כמעט על כולנו. הוא זמין לכולם, מהיר, פשוט, קל לשימוש, איננו דורש יותר מידי השקעה. מצד שני... הוא לא מתאים לכל אינטראקציה חברתית, בטח שלא לכזו שהיא פורמאלית. ולמה? משום שוואצאפ הוא גם אמצעי שחודר לפרטיות ומתערבב עם החיים האישיים שלנו. לא כולם אוהבים לערבב בין חיים עסקיים לחיים פרטיים, לא לכולם נוח להיות זמינים 24/7 ללקוחות/מועמדים/עובדים/בוסים שלהם ובטח שלא באמצעי שאין דרך לסנן או לתזמן אותו.
בנוסף לזה, כשמקבלים הודעת וואצאפ- אי אפשר לסמן אותה ב"לא נקרא". מתכון בטוח לקרוא הודעות ברגע שהגיעו ולשכוח לענות להן (על אחת כמה וכמה כשהן מגיעות בזמן לא נוח). ועוד דבר- רובנו חברים באינספור קבוצות וואצאפ ששולחות המון הודעות במהלך היום ולא מעט ספאם. האם אתם רוצים שההודעה שלכם תלך לאיבוד בתוך אוקייאנוס ההודעות האלה? כנראה שלא...

ועל כן, הלכות ונימוסים מספר 1: כשמחפש עבודה (להלן א') רוצה לפנות למעסיק/מגייס/יועץ (על אחת כמה וכמה אם זה אדם זר וזו יצירת הקשר הראשונה איתו) עדיף שישלח הודעה בלינקדאין או אימייל. במקרה דחוף יותר בו נדרשת תגובה מיידית או שמדובר בהמשך תקשורת שכבר נוצרה קודם באמצעי אחר, ניתן לשלוח הודעת SMS.
כן, כן! מה ששמעתם! וואצאפ הוא מחוץ לתחום! אלא אם כן, הצד השני (להלן ב') יזם את דרך ההתקשרות ובחר בעצמו להשתמש בוואצאפ. במקרה כזה, מותר לכל שאר הנוגעים בדבר לזרום עם הבחירה (כל עוד שזה נוח גם להם, כמובן).

הלכות ונימוסים מספר 2: מה שמוביל אותנו לחוק השני: אימיילים אפשר לשלוח בכל שעה שמתאימה לכם. גם אם בא לכם לשלוח מייל ב 5 בבוקר- אין עם זה שום בעיה. אבל... לא וואצאפ. לא ולא! אין לשלוח הודעת וואצאפ בשעה לא שעה לאף אחד שאיננו בן משפחה או חבר. לא ב- 17:00 בצהרי שישי וגם לא בשעה 23:00 בלילה באמצע השבוע. 

הלכות ונימוסים מספר 3: יש המון דרכים היום לייצר קשר עם אנשים אחרים- גם עם זרים גמורים. אבל, זה לא אומר שכדאי להשתמש בהן מבלי להפעיל שיקול דעת. פייסבוק למשל או מסנג'ר הם עבור רוב האנשים מרחב פרטי שלא מקושר לענייני עבודה. זו גם הסיבה לכך שזו דרך פחות טובה ממשלוח הודעה בנושא עבודה/חיפוש עבודה דרך לינקדאין או במייל.

הלכות ונימוסים מספר 4: ולסיום, למרות שזה קל ושאפשר- השתדלו לא להתקיף בכל החזיתות! שלחתם הודעה במייל? יופי. עכשיו נוחו. נא לא לשלוח עוד הודעה דרך לינקדאין ועוד אחת בוואצאפ... תנו למסכן זמן לראות ולהגיב. 

כניסה למרחב האישי בהקשר הלא נכון

הגבול הדק שבין הפרטי לעסקי- בין החיים האישיים לבין העבודה איננו מסתיים בציפיה לזמינות בכל שעה ביום, הוא גם מתמוסס והולך בהקשרים אחרים. כמו למשל שכיום אפשר לחטט בפרופיל הפייסבוק ולצפות באין מפרע בכל התמונות מהחופשה במלדיביים של מנהלת הגיוס שאתם אמורים לפגוש מחר בראיון עבודה.

הלכות ונימוסים מספר 5: דמיינו למשל את הסיטואציה הבאה (אמיתי לגמרי, קרה לפני מספר שבועות): אתם מחפשים עבודה ורוצים לשלוח קורות חיים למנהלת גיוס מסויימת. אתם מוצאים את הפרופיל שלה בפייסבוק, אתם צופים בכל מיני תמונות (וכנראה נהנים ממה שאתם רואים, אז ממשיכים לגלול אחורנית בערך 3-4 שנים), אתם עושים לייקים ל- 8 תמונות שבהן היא נראית ממש ממש טוב. כשאתם מתעייפים, אתם נזכרים מה בעצם רציתם לעשות- לשלוח שאלה על משרה מסויימת... אז אתם פותחים מסנג'ר ושולחים לה את השאלה.
איך זה נראה עכשיו מהצד שלה? האם נעים? האם מקצועי? המממ... פחות... ובעידן אחר, יש שהיו קוראים לזה- סוג של סטוקינג.
כן, אני יודעת- יהיו כאלה שיגידו- אז שהיא תגביל את הפרופיל לצפיה של חברים בלבד. אתם צודקים... ולמרות זאת, זה לא אומר שאם משהו אפשרי- אז הוא גם כדאי...

נטוורקינג ובקשות טובה

קשה היום למצוא עבודה מבלי שתהיה לכם רשת ענפה של קשרים מקצועיים, כך שברור שנטוורקינג הוא חלק בלתי נפרד מפעולות שצריך לעשות כדי לקדם את החיפוש. מצד שני... היזהרו מביצוע לא נכון של תוכנית טובה.

הלכות ונימוסים מספר 6: ובמילים אחרות- היזהרו מלבקש טובה מוקדם מידי, למשל: לבקש חברות בלינקדאין ממישהו שאתם לא באמת מכירים וברגע שהוא מסכים, לנחות עליו עם הודעה של בקשת טובה. לא לזה מתכוונים כשאומרים "נטוורקינג" כי בנטוורקנג כיוון הצעדים הוא הפוך...- קודם כל מבססים קשר, אחר כך מציעים עזרה ורק אז כשהקרקע מוכנה לכך- מבקשים טובה. זהו כביש חד סטרי, אז נא לא להיכנס באין כניסה.

**הגעתם עד לפה ואתם חושבים לעצמכם- נו, מה חדש? הכל ברור מאליו? אשריכם! אני שמחה לשמוע שעבורכם זה ברור. אבל זה לא ברור לכולם... כל הדוגמאות שפירטתי פה הן דוגמאות אמיתיות שקרו במציאות, חלקן אפילו ממש לאחרונה וכמו שציינתי שם למעלה- הכל תקף גם למחפשי עבודה, גם למגייסים וגם לכל השאר... :)

*** לייק כבר עשיתם? לא טעיתם... :) כדי להיות בעניינים בכל הקשור לשוק העבודה, חדשות, טיפים ואפילו צחוקים- הצטרפו כאן:    www.facebook.com/CareerTips4Geeks

מתלבטים אם זה הזמן לחפש עבודה? התחלתם והחיפוש תקוע? לפרטים נוספים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה: כתיבת קו"ח, סימולציה של ראיון עבודה, שדרוג פרופיל לינקדאין, תכנון קריירה וכמובן גם לתיאום, צרו קשר:
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


Google+

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...