הרשמו לקבלת ניוזלטר שבועי כדי לא להחמיץ אף טיפ

רוצים להיות מעודכנים? לקבלה במייל של הטיפ השבועי לחיפוש עבודה:

יום ראשון, 10 ביוני 2018

למה מעסיקים באמת מתכוונים כשהם אומרים שאתם: Overqualified?

פעם היתה פרסומת לשקדי מרק, זוכרים? הסלוגן היה "המרק הוא רק תירוץ". נו, כמי ששמה ערימה מכובדת של שקדי מרק בקערה שלה, אני יכולה להתחבר לסיסמה הזו לגמרי. אבל אנחנו כאן בנושאי חיפוש עבודה ולא מרקים, אז מה הקשר בין השניים?

ובכן, הקשר טמון במילים: אובר-קוואליפייד ואני אסביר:

תודו בזה, נכון שאין מעצבן מאשר לקבל תשובה "מצטערים, את/ה אובר קוואליפייד"? 
במיוחד אם אתם דווקא באמת ובתמים מעוניינים במשרה מסיבותיכם שלכם (ועשויות להיות לכם הרבה מאוד סיבות לכך).
ואין מעצבן יותר מאשר לשבת עם מחפש עבודה בפגישת יעוץ ולנסות לשנמך לו בלית ברירה את קורות החיים כי הוא כבר שנה מחפש עבודה ואובר-קוואליפייד מידי לכל המשרות.
וגם מעצבן מאוד לשבת עם מחפשת עבודה בעלת PHD ולשמוע ממנה את השאלה- "יכול להיות שאני משכילה מידי? אולי עדיף לי למחוק מקורות החיים את ה-PHD כדי שזה לא יפחיד אותם?!".

אז זהו שבדיוק כמו המרק לשקדי המרק: כמעט תמיד אובר-קוואליפייד הוא רק תירוץ.

כן, כן... אם אתם מקבלים ממעסיק את צמד המילים הללו בתור הסיבה לחוסר התאמתכם לתפקיד שהתראיינתם אליו ולתשובה שלילית בנוגע למועמדותכם, דעו לכם שרוב הסיכויים שמדובר בשם קוד למשהו אחר, לאיזושהי סיבה אחרת ואמיתית שלא כל כך נעים להגיד אותה.

בואו ונחשוב על זה, בשיטוט קצר בין מודעות דרושים ותיאורי משרות אפשר לגלות תיאורים באורך הגלות, שורות על גבי שורות של דרישות לנסיון קודם, השכלה, ידע, כישורים רכים... אם זה כבר לא היה גובל בקומדיה- ברור שבחלומות הרטובים שלהם מעסיקים היו רוצים להאריך עוד ועוד ועוד את אותם תיאורי משרות. ברור שככל שמועמד מביא למקום עבודה יותר נסיון וידע, כך עדיף לארגון המעסיק אותו. 

אממה, חלומות רטובים לחוד ומציאות לחוד, כי למרות שמעסיקים היו מתים לגייס מועמדים שיש להם מומחיות וכמה שיותר נסיון בתחומם, הנסיון הזה מגיע יד ביד עם עוד אי אילו חברים צמודים, שהם הם הסיבה האמיתית לתשובה השלילית. 

מהן הסיבות האמיתיות שמסתתרות מתחת לOverqualified? קבלו:

1. המעסיק חושש שהגשתם מועמדות למשרה קטנה ממידותיכם פשוט משום שאין לכם ברירה אחרת טובה יותר. כנראה שאתם לא מוצאים תפקיד במידות שלכם כבר תקופה ובלית ברירה צריכים להסתפק בפחות. מה שבטוח הוא שלא תחזיקו מעמד בתפקיד הקטן מידי לטווח ארוך, אז עדיף לוותר עליכם מראש.

2. בדיוק כמו בנקודה מספר 1, המעסיק חושש שפניתם למשרה שקטנה עליכם כי תקופה ארוכה אינכם מוצאים עבודה מתאימה. הוא מניח שאתם רואים במשרה הזו בסך הכל דרך להכניס רגל לארגון. כשתהיו כבר בפנים ברור לו שתנסו מהר מאוד לפלס את דרככם החוצה מהתפקיד הקטן לתפקידים מתאימים יותר. משמע, בדיוק כמו בנקודה הראשונה- לא תחזיקו מי יודע מה מעמד בתפקיד הקטן ותוך תקופה קצרה תייצרו למעסיק כאב ראש חדש כשתדרשו להתקדם/לשנות תפקיד.

3. זאת ועוד... כנראה שאתם לא באמת מעוניינים במשרה הפתוחה, גם אם אתם מצהירים שכן. המעסיק בטוח שאתם פשוט נואשים ולכן מוכנים ללכת אחורנית מבחינה מקצועית. משמע, גם אם יקבל אתכם לעבודה, הגיוני שברגע שתצליחו למצוא תפקיד מתאים יותר בחברה אחרת- פשוט תפרשו כנפיים ותעופו לשם ללא סנטימנטים מיותרים. 

4. ונניח שכן תתקבלו ואפילו תישארו זמן מה בתפקיד- המעסיק עדיין חושש שמהר מאוד תמצו אותו ותשתעממו. החשש הוא שהשעמום יוביל לחוסר סיפוק בעבודה, לעובד שאיננו מאושר ובשורה התחתונה בראיה קצת יותר קדימה- לירידה במוטיבציה.

5. לניסיון ולוותק יש בן לוויה יקר. ובמילים אחרות, לעיתים מעסיקים לא ירצו להתחיל מולכם בתהליך גיוס כי מראש הם יניחו שדרישות השכר שלכם הרבה יותר גבוהות ממה שמתוכנן לתת למי שיאייש את המשרה הפתוחה (וגם, אף מעסיק לא מעוניין בעובד שמלכתחילה מתפשר מאוד על השכר והולך עקב כך אחורנית מבחינת פרנסה ורמת חיים).

6. חשש נוסף שאף אחד לא יודה בו הוא החשש שיהיה מאוד קשה לנהל אתכם. כן... הבוס העתידי שלכם לא בטוח מתלהב לנהל אדם שאולי מנוסה/חכם/מומחה יותר ממנו. גם למנהלים יש אגו, אתם יודעים... גם הם חוששים לאבד את הכסא שלהם, גם להם יש גאווה ולעומת זאת לא לכל המנהלים יש ביטחון עצמי מספיק גבוה וגם לא לכולם יש כישורי ניהול מי יודע מה...

7. ככל שמדובר בארגון שבו אין אפשרות לזוז יותר מידי ולהתקדם כלפי מעלה, כך עוד יותר יורד הסיכוי שמעסיק בכלל ישקול העסקת עובד שמוגדר כאובר-קוואליפייד. 

8. והסיבה הכי פחות פוליטיקלי קורקט היא כמובן ש... עם הוותק והנסיון, מגיע גם הגיל... כן, הגיוני שאם אתם יותר מנוסים ממה שהתפקיד מצריך, כנראה שאתם גם מבוגרים יותר. ברור שאף מעסיק לא יודה בזה, אבל גם הסיבה הזו נמצאת שם מאחורי הקלעים למרבה הגועל והצער. 

אז מה עושים במצב כזה אם מתעקשים שרוצים?

א. קודם כל מודעים לסיבות שמאחורי ה"לא, לצערנו את/ה אובר קוואליפייד" ומפסיקים להתפלא או לא להבין- גם אם אתם לא מסכימים.

ב. מכינים מראש הסבר חזק וברור מאוד לשאלה "למה?", "למה אתם פונים ורוצים תפקיד שברור שהוא קטן ממידותיכם?". אל תחכו שהמעסיק ינחש את הסיבה בעצמו, רוב הסיכויים שהסרטים שיעברו לו בראש יהיו פחות מחמיאים מהאמת...

ג. מוצאים סיבה משכנעת לרצון שלכם במשרה הספציפית הזו- מה מלהיב אתכם בתפקיד הפתוח? זה מסר שחייבים להעביר למעסיק, כבר במכתב המקדים.

ד. מתאימים את קורות החיים למשרה.

ה. מציגים ציפיות שכר שהן רלוונטיות לתפקיד שעל הפרק ולא ציפיות שכר שרלוונטיות לוותק/לבכירות שלכם. ארגונים מתאימים את השכר המוצע למשרה הפתוחה ולא לרקורד של המועמד שמאייש אותה. 

ו. לומדים למכור את עצמכם ואת הכישורים הרכים שלכם כבר בראיון הטלפוני ובטח ובטח שגם הלאה בראיונות הפרונטליים.

ז. לא מפסיקים לפתח, לשמר ולטפח את רשת הקשרים שלכם... כשמגיעים לתפקיד (גם תפקיד שאיננו מתאים בול) דרך קשר חזק- גם שערים סגורים הרמטית נפתחים באורח פלא...

בהצלחה!

*** לייק כבר עשיתם? לא טעיתם... :) כדי להיות בעניינים בכל הקשור לשוק העבודה, חדשות, טיפים ואפילו צחוקים- הצטרפו כאן:  www.facebook.com/CareerTips4Geeks

מחפשים עבודה אבל החיפוש לא מתקדם כמו שציפיתם? שולחים קו"ח ולא מקבלים תגובה? גם אתם קיבלתם לא פעם את התשובה המעצבנת שאתם אובר קוואליפייד? צריכים עזרה בלינקדאין? אולי הכנה לראיונות עבודה?
לפרטים נוספים על פגישת היעוץ לחיפוש עבודה: כתיבת קו"ח, סימולציה של ראיון עבודה, שדרוג פרופיל לינקדאין, תכנון קריירה וכמובן גם לתיאום, צרו קשר:
- כתיבה, בדיקה ושדרוג קורות חיים
- התאמת קורות חיים למשרה ספציפית
- פניה נכונה למשרות הנכונות
- סימולציית הכנה לראיון עבודה אישיותי ממוקדת תפקיד
- תכנון נכון של קריירה
- מיתוג נכון ברשתות חברתיות
- חיפוש עבודה באמצעות לינקדאין
- טיפים להצלחה בראיונות עבודה
- טיפים וכלים להרחבת שיטות חיפוש העבודה
- אסטרטגיות חיפוש עבודה לבכירים
- עבודה יעילה יותר עם חברות השמה
- משא ומתן על חוזים והצעות שכר


Google+

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

ShareThis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...